Dzień Polskiej Niezapominajki


Ekologia w naszym życiu

Dzień Polskiej Niezapominajki

Za tydzień, 15 maja, przypada Dzień Polskiej Niezapominajki - święto wymyślone i propagowane przez Andrzeja Zalewskiego z "EkoRadia", a obchodzone od 2002 roku. Jednak już w czasie tego weekendu, w ogrodzie na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, odbywa się majówka z niezapominajką - dla zakochanych w przyrodzie - która inauguruje tegoroczne obchody Dnia Polskiej Niezapominajki.

W sobotę i niedzielę można zwiedzać ogrody biblioteki, obejrzeć występ Klubu Poetów Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego lub Teatru Młodzieżowego z Milanówka, posłuchać wykładu o ogrodach biblioteki.

W bibliotece można obejrzeć wystawę fotografii "Gea znaczy Ziemia" Marka Ostrowskiego, "Dęby Rogalińskie" Janusza Korpala, wystawę plenerową grafik Moniki Kustosz i dziecięcą wystawę książki niekonwencjonalnej przygotowaną przez dzieci ze Szkoły Podstawowej z Izabelina w Puszczy Kampinoskiej.

"Intencja święta jest jedna: niech niezapominajka zbliża ludzi i uczy Polaków wzajemnej serdeczności. Święto Niezapominajki, to święto ludzi serdecznych - serdecznych Polaków" - wyjaśnia Zalewski.

Nazwę kwiatka tłumaczy legendą o stworzeniu świata. "Kiedy Pan Bóg tworzył świat i przyrodę, zapomniał o małym kwiatku. I kwiatek zapytał: Panie Boże, a jak się będę ja nazywał? I wtedy Pan Bóg odpowiedział: Ty zostań Niezapominajką" - opowiada.

Niezapominajka to kwiat leśny, występujący też na obszarach podmokłych, moczarach, łąkach. Hodowany jest również w ogródkach, na balkonach i tarasach. W Polsce rośnie kilkanaście gatunków, a na całym świecie - ok. 80. Najłatwiej spotkać niezapominajkę błotną (Myosotis palustris), leśną (Myosotis sylvestris) i - głównie w ogrodach - alpejską (Myosotis alpestris).

Niezapominajka w ogrodzie lub na balkonie wymaga stale obfitego podlewania. Jeśli w ogrodzie będzie miała stałe miejsce, sama będzie się wysiewała co roku - podpowiada inicjator święta.

Patronat honorowy nad imprezą objął minister środowiska.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następny artykuł

Poprzedni artykuł