Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu w liczbach


Ekologia w naszym życiu

Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu w liczbach

318 dni trwają w Polsce przygotowania do COP 14. Rozpoczęły się one po podpisaniu przez polski rząd i Sekretariat Konwencji Klimatycznej ONZ (UNFCCC) 14 stycznia 2008 r. umowy na realizację Konferencji w Polsce.

14. szczyt państw - stron (parties) Konwencji Klimatycznej ONZ, czyli COP (Conference of the Parties). Szczyt COP to najbardziej prestiżowe forum dyskusji politycznej na temat zmian klimatu. Organizatorem Konferencji jest Sekretariat Konwencji Narodów Zjednoczonych ds. Zmian Klimatu, a gospodarzem, w tym roku - Rząd RP. Z ramienia Rządu przygotowania
do Konferencji koordynuje - Ministerstwo Środowiska RP. Prezydentem COP 14 będzie Minister Środowiska, prof. Maciej Nowicki Po raz pierwszy wydarzenie to będzie miało miejsce w Polsce.

***

42 000 m2 powierzchni konferencyjnej na Międzynarodowych Targach Poznańskich zajmuje spełniająca najwyższe światowe standardy infrastruktura, którą przygotowujemy, jako kraj goszczący szczyt klimatyczny, w tym: 34 sale konferencyjne od 1388 do 20 miejsc siedzących, biura dla 300 osób z Sekretariatu UNFCCC, 8500 krzeseł, 1076 wieszaków w dwóch szatniach, 634 kosze na segregowane śmieci, infrastruktura informatyczna zapewniająca jednoczesną pracę ok. 2500 komputerów, sieć IP pozwalająca na płynną komunikację głosową, ponad 500 osób obsługi, 500 wolontariuszy, 1300 miejsc siedzących w restauracjach, nowoczesne centrum dla ok. 1000 dziennikarzy z całego świata, zakwaterowanie 8000 gości, przekazy live na stronie www.cop14.gov.pl (?), obsługa sygnału międzynarodowego emitowanego na potrzeby TV i radia z całego świata, akcje promocyjne związane z edukacją w zakresie zmian klimatu.

***

Tysiące gości przyjedzie do Poznania w czasie trwania Konferencji Klimatycznej ONZ. Politycy, naukowcy, biznesmeni, reprezentanci organizacji rządowych, pozarządowych i międzynarodowych – Poznań i Polska staną się w grudniu prawdziwym klimatycznym centrum świata.

***

130 urządzeń i instalacji - najważniejszych i najbardziej oryginalnych - które służą ochronie klimatu. Pierwszy raz na świecie, na ponad 7 tys. m2 powierzchni zaprezentowana zostanie tak duża, globalna i interaktywna ekspozycja nowoczesnych technologii - pod nazwą „Technologie dla Ochrony Klimatu” - stworzonych, aby chronić klimat lub radzić sobie z negatywnymi skutkami jego zmian.
Na wystawę wpłynęło ponad 200 zgłoszeń z 29 krajów z 6 kontynentów. Podczas ekspozycji pokazane zostaną także egzotyczne wynalazki, typowe wyłącznie dla określonych regionów świata. Do najciekawszych należą m.in. wiszące ogrody Bangladeszu, łapacze mgły używane na Wyspach Zielonego Przylądka, które pozwalają na pozyskiwanie wody z atmosfery czy solarna kafejka internetowa z Gambii.Ekspozycja otwarta będzie dla wszystkich w Poznaniu w dniach od 1 do 14 grudnia na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

***

37 wydarzeń zaplanowanych, 20 imprez zrealizowanych w mniej niż 2 miesiące, czyli średnio jedna akcja co 3 dni. Szacuje się, że uczestnikami wszystkich eventów, realizowanych w ramach Partnerstwa dla Klimatu przez Ministerstwo Środowiska i 27 partnerów, było kilkanaście tysięcy ludzi. Partnerstwo to stworzona przez Ministerstwo Środowiska, koordynatora polskich przygotowań do Konferencji klimatycznej ONZ w Poznaniu (COP 14), platforma współpracy z instytucjami i podmiotami działającymi na rzecz ochrony klimatu i popularyzowania wiedzy na ten temat.
Celem programu jest uświadomienie ludziom, czym są zmiany klimatu, jak możemy zapobiegać ich skutkom i jak im przeciwdziałać.
Więcej: www.cop14.gov.pl/pdk

***

52% Polaków zdaje sobie sprawę z faktu, że działalność człowieka powoduje zmiany klimatu. Jednak, jak pokazują wyniki badań przeprowadzonych przez Ministerstwo Środowiska - tylko ok. 30% z nas oszczędza wodę czy prąd. To za mało, aby powstrzymać katastrofalne skutki globalnego ocieplenia. Dlatego Ministerstwo Środowiska w nawiązaniu do organizowanej Konferencji klimatycznej ONZ w Poznaniu, realizuje zintegrowaną komunikację na temat zmian klimatu. Wykorzystując nowoczesne i interaktywne środki przekazu, działamy poprzez aktywności PR, działania w Internecie (ekologiczny blok, profil na portalu społecznościowym MySpace, wyspa w Secondo Life), kampanię edukacyjną „Zmień nawyki na dobre, zmień klimat na lepszy” oraz niestandardowe działania, tj. happeningi.

***

30 i 15 sekund trwają spoty telewizyjne w ramach kampanii edukacyjnej Ministerstwa Środowiska pod hasłem „Zmień nawyki na dobre, zmień klimat na lepszy” na temat przeciwdziałania zmianom klimatu. Kampania ma pokazać każdemu, jak w codziennym życiu można chronić klimat i żyć bardziej ekologicznie. W 2 wariantach spotów telewizyjnych Ministerstwo przekonuje: „Jeżdżąc ekonomicznie, segregując śmieci, oszczędzając wodę i energię -  chronisz środowisko”. Celem kampanii jest także promocja grudniowego szczytu klimatycznego w Poznaniu.
W skład kampanii wchodzą dwa spoty telewizyjne 30”, cztery spoty telewizyjne 15”, kreacje internetowe, a także reklama prasowa, radiowa oraz outdoorowa.
Więcej: www.cop14.gov.pl  zakładki: Strefa z klimatem i Kampania; wyniki badań świadomości społecznej w zakresie zmian klimatu na www.cop14.gov.pl

***

150 plakatów studentów Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu przygotowanych przez Studentów ASP zostanie pokazanych w ramach Partnerstwa dla Klimatu podczas wystawy:  "Globalne ocieplenie - Global Warming". Termin: 01.12 - 14.12. 2008. Poznań MTP, hala nr 5. Projekt prowadzony w dwóch pracowniach plakatu: prof. Grzegorza Marszałka i prof. ASP Eugeniusza Skorwidera.

***

8 minut będzie trwał film przygotowany przez organizatorów konferencji z MŚ we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutem Adama Mickiewicza
na ceremonię otwarcia Konferencji 1 grudnia. Hasło przyświecające filmowi to „Solidarność dla zmian”. Film przedstawiał będzie polską przyrodę, nasze dokonania w zakresie jej ochrony
i ochrony klimatu w odniesieniu w współpracy i solidarności w działaniu zakorzenionej w tradycji polskiego społeczeństwa.  

***

8000 ekologicznych pakietów powitalnych przygotowali organizatorzy Konferencji dla  zagranicznych gości szczytu. W ich skład wchodzą: ekologiczna torba na ramię wykonana
z biodegradowalnego materiału, zeszyty z ekologicznego papieru, długopisy w drewnianej oprawie, a także czapka, szalik, miód gryczany i porcelanowa figurka z Ćmielowa.
Goście otrzymają także album opisujący polskie i zagraniczne inicjatywy w zakresie zapobiegania zmianom klimatu, które są realizowane w ramach programu Partnerstwo
dla Klimatu. Album został opracowany przez Grupę Tworzywo. Ponadto - w myśl zasady „go-green” przyświecającej organizatorom Konferencji – goście poznańskiego szczytu otrzymają także interaktywną prezentację o polskiej kulturze, tradycji i przyrodzie zapisaną na dołączonych do zestawu pen-drive’ach.

Następny artykuł

Poprzedni artykuł