Stop wypalaniu traw


Ekologia w naszym życiu

Stop wypalaniu traw

Leśnicy apelują o niewypalanie traw, które jest najczęstszą przyczyną pożarów lasów w porze wiosennej. Jak co roku wiosną rozpoczęło się bezprawne wypalanie traw na łąkach, działkach, poboczach kolejowych oraz nieużytkach.

Mimo tego, że wypalanie pozostałości roślinnych przynosi odwrotne skutki od zamierzonych, to w naszym kraju stało się niechlubną tradycją. Wypalając trawy nie użyźnimy gleby, ani nie zwalczymy chwastów. Pogorszymy natomiast jakość plonów i spowodujemy, że spalone, głębiej ukorzenione, uporczywe chwasty odrodzą się na zniszczonym obszarze. W trakcie wypalania traw płomienie niszczą miejsca bytowania wielu zwierząt, m.in. kuropatw, bażantów, saren. W ten sposób stwarzamy również poważne zagrożenie dla domostw, a co za tym idzie dla zdrowia i życia ludzi. Znane są przypadki śmierci w płomieniach osób wypalających trawy.

Na terenach o znacznym zalesieniu, lasy i obszary upraw rolniczych bezpośrednio sąsiadują ze sobą. W takich warunkach łatwo o  przeniesienie się ognia do lasu. W 2008r. leśnicy odnotowali w lasach aż 102 pożary, na powierzchni 56 ha spowodowane przerzutem z gruntów nieleśnych. Na odrodzenie spalonych obszarów leśnych będzie trzeba czekać kilkadziesiąt lat. Przeciętna strata wywołana spaleniem 1 ha lasu wynosi ok. 10 tys. zł.

Anna Malinowska
Rzecznik prasowy Lasów Państwowych


Następny artykuł

Poprzedni artykuł