Woda


Ekologia w naszym życiu

Woda

W naturze istnieje około 135 rodzajów wody. W komórkach ssaków występuje tzw. woda strukturowana. To ona, o czym nie wszyscy wiedzą, umożliwia nam oddychanie i rozpoznawanie dźwięków. Ciekawostki związane z "wodą życia" przedstawił dr Marek Snochowski z Instytutu Fizjologii i Żywienia Zwierząt PAN podczas wykładu warszawskiego XI Festiwalu Nauki. Woda, jeden z czterech żywiołów, dopiero w ostatnich latach zaczęła odkrywać przed naukowcami swoje tajemnice. Jak mówi Dr Marek Snochowski, w ciągu ostatnich dziesięcioleci badacze dowiedzieli się o wodzie więcej, niż w całej historii ludzkości.

"Ciała mają z reguły trzy stany skupienia, z wyjątkiem wody. Ta jest najbardziej gęsta w temperaturze czterech stopni Celsjusza. W wysokiej temperaturze jest coraz rzadsza. Góry lodowe pływają dlatego, że lód ma mniejszą gęstość, niż znajdująca się pod nim woda" - opisywał badacz niezwykłe właściwości fizyczne tej substancji.

Z pomocą naukowcom, zajmującym się badaniem wody, przychodzi nowoczesny sprzęt badawczy, jak choćby coraz lepszej jakości mikroskopy. "Równie fascynująca może być obserwacja cząsteczek wody, jak i całych kropli. Kropla wody ma wysokość 5-10 mikrometrów, czyli milionowych części metra. W powiększeniu można zobaczyć, że kropla jest +brudna+, ma bowiem na sobie zanieczyszczające ją pyłki" - opowiada dr Snochowski.

Woda zajmuje około 70 proc. powierzchni kuli ziemskiej, ale jedynie 2,8 proc. jej objętości to wody słodkie. Woda w przyrodzie cyrkuluje; znajduje się niemal wszędzie, przede wszystkim w organizmach żywych.

Dr Snochowski przypomniał, że woda jest niezbędna do zachowania ciśnienia krwi, transportuje składniki odżywcze, oczyszcza organizm, reguluje temperaturę, nawilża stawy i oczy. Nasze płuca nie funkcjonowałyby bez wody, która nawilża je, umożliwiając oddychanie. Woda umożliwia nam także słyszenie, uczestniczy bowiem w przechodzeniu dźwięku przez ucho środkowe.

W organizmie kobiety znajduje się 60 proc. wody, mężczyźni mają jej o 5 proc. więcej. Aby uzupełnić płyny panowie muszą zatem nieco więcej pić" - uświadamiał naukowiec. Dodał, że niektórzy specjaliści uważają, iż uczucie pragnienia oznacza pierwszy stopień odwodnienia organizmu, dlatego warto pamiętać o dostarczeniu organizmowi płynów zanim ten się o nie "upomni". W przeciwnym wypadku mózg wysyła do nerek sygnał o konieczności zredukowania produkcji moczu, co może prowadzić do zatrucia organizmu.

"Przez ludzkie nerki przepływa dziennie około 2000 litrów płynu, przez mózg - 1400 litrów. Czas potrzebny do tego, aby wymienić wodę w ilości równej masie ciała jest różny u różnych organizmów. Człowiek potrzebuje na to czterech tygodni, wielbłąd trzech miesięcy, a żółw aż roku" - szacuje doktor.

Informacje te badacz uzupełnił o kolejną ciekawostkę, dotyczącą wielbłądów. Okazuje się, że garb wielbłąda, to - wbrew powszechnemu przekonaniu - nie magazyn wody, ale tłuszczu. Kiedy zwierzę przetwarza owe zapasy na energię, powstaje woda, dlatego wielbłądy mogą przez długi czas pozostawać bez pożywienia i bez picia.

Jak twierdzi dr Snochowski, dorosły człowiek potrzebuje dziennie około 2,5 litra płynów. U kobiet ciężarnych ilość ta zwiększa się do trzech litrów, a matki karmiące piersią powinny dostarczyć swojemu organizmowi aż 3,8 litra wody.

Potrzebne nam płyny znajdują się nie tylko w napojach (zawierają one od 88 do 96 proc. wody). W mięsie, jajach i rybach woda stanowi od 40 do 80 proc., owoce mają jej od 83 do 85 proc. Naukowiec wyjaśniał, że niektóre zwierzęta pobierają tyle wody z pokarmów, że nie muszą w ogóle pić. Jednym z takich zwierząt jest koala; jego nazwa w języku Aborygenów oznacza - "bez wody".

PAP - Nauka w Polsce, Agnieszka Uczyńska

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następny artykuł

Poprzedni artykuł