Żubry zamiast śmieci


Ekologia w naszym życiu

Żubry zamiast śmieci

Polskie lasy budzą zazdrość zagranicznych turystów, szczególnie tych z Europy Zachodniej, gdzie dostępu do terenów zalesionych bronią tabliczki z napisem teren prywatny, a czasem uzbrojeni po zęby strażnicy. W Polsce, poza obszarami wydzielonymi, do lasu może wejść każdy. Niestety, większość Polaków nie wie jak zachować się w lesie.

Z „Raportu o stanie lasów” wynika, że lasów w Polsce systematycznie przybywa. O ile tuż po wojnie, w 1945 r., zaledwie 20 proc. obszaru kraju zajmowały lasy, o tyle obecnie jest to 28,9 proc. a wkrótce będzie jeszcze więcej. Pod względem ogólnej powierzchni lasów Polska należy do ścisłej europejskiej czołówki. Wyprzedzają nas tylko Szwecja, Finlandia, Francja, Niemcy i Ukraina. Polskie lasy są coraz zdrowsze i mieszka w nich coraz więcej zwierząt.

Niestety z roku na rok przybywa w nich również śmieci. Szczególnie w okolicach wielkich miast i w regionach atrakcyjnych turystycznie, lasy stają się „dzikimi wysypiskami”, zawalonymi dziesiątkami ton odpadków.

Śmieci zazwyczaj pochodzą z okolicznych gospodarstw, ale bywa, że przywożone są przez mieszkańców ościennych miast.

„Są dwa rodzaje śmieci w lesie. Pierwszy to tzw. odpadki komunalne, czyli np. opakowania po artykułach spożywczych, makulatura, puszki po oleju, gumowe rękawiczki. Drugi – znacznie groźniejszy – to wszystko to, co wyrzucają mieszkańcy z podleśnych miejscowości, a więc pralki, lodówki, tapczany, pozostałości po remontach, części samochodowe itp – wyjaśnia Sławomir Fiedukowicz z Nadleśnictwa Celestynów.

Leśnicy, jak tylko mogą, chronią las przed potopem śmieci. Każdego roku w ramach akcji „Czysty las” wywożonych jest ponad 7 tys. ciężarówek wypełnionych odpadami. Śmieci zbierają lotne brygady sprzątaczy złożone z ochotników i bezrobotnych. Na parkingach i przy szlakach turystycznych rozstawiane są dodatkowe kontenery i znaki informacyjne. Każdego roku Lasy Państwowe przeznaczają się na ten cel ponad 10 milionów złotych.

„Szkoda tych pieniędzy. Moglibyśmy je spożytkować inaczej. Na przykład posadzić nowe drzewa, albo zbudować nowe zagrody dla żubrów” – mówi Jacek Zadura z Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.

11 maja w całej Polsce obchodzony jest Dzień bez Śmiecenia. Lasy Państwowe przyłączają się do promocji idei tego dnia. W najbliższą sobotę w magazynowym wydaniu „Super Expressu” ukaże się specjalna wkładka pt. „Czysty Las”, w której przypomnimy, że problem śmieci w lesie łatwo można rozwiązać. Wystarczy, że każdy kto przyjdzie do lasu, wychodząc zabierze swoje śmieci ze sobą. Zróbmy tylko tyle, a las będzie nam wdzięczny…

Lasy Państwowe

Następny artykuł

Poprzedni artykuł